Czytelnia

Jak pokonać obsesję zdrowego jedzenia? –czyli skutki i leczenie ortoreksji

Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia czyli zaburzenie jedzenia zwane ortoreksja to poważna choroba, której skutki mogą być przerażające. Ta jednostka chorobowa podobnie jak anoreksja może doprowadzić do utraty zdrowia fizycznego a nawet śmierci.

Osoby chorujące na ortoreksję, co może zabrzmieć zadziwiająco zapadają  na różne choroby w związku z nieodpowiednim sposobem odżywiania się. Pojawia się pytanie jak to możliwe skoro cierpiący na ta chorobę tak pilnują by to co jedzą było zdrowe i pochodziło z ekologicznych upraw. Tak pewnego rodzaju anomalia tej choroby, niby na drodze zdrowia a ta droga powoduje poważne choroby niewłaściwym odżywianiem się. Dzieje się tak ponieważ chorujący na ortoreksje w pewnym momencie traki realny kontakt z tym, co faktycznie zdrowe a tym co wydaje mu się być zdrowe. Ogranicza coraz to większe ilości pokarmów z obawy, że zagrażają jemu zdrowiu i właściwie okazuje się, że jedząc bardzo niewiele nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczającej ilości witamin i mikroelementów. Do najczęstszych problemów zdrowotnych osoby chorującej na ortoreksję zalicza się bóle i zawroty głowy, trudności z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem. Pojawiają się często zaburzenia hormonalne np. zaburzenia miesiączkowania w wyniku małej ilości estrogenów. Kolejnym skutkiem może być anemia, słaba odporność, osteoporoza, nadciśnienie a także choroby serca. Może dojść do upośledzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych, nie tylko układu pokarmowego. U osób mających obsesje na punkcie zdrowego jedzenia pojawia się zazwyczaj znaczny spadek masy ciała przez, co choroba ta może być zdiagnozowana jako anoreksja. Ortoreksja także dorowadzą do wyniszczenia organizmu poprzez nie dostarczanie odpowiedniej ilości kilokalorii i składników odżywczych.

Niestety na skutkach zdrowotnych lista konsekwencji się nie kończy. Równocześnie z problemami fizycznymi pojawiają się problemy natury psychologicznej. Huśtawki nastroju a czasem nawet depresja stają się poważnym problemem osoby chorującej na ortoreksję. Świat emocjonalny zdominowany jest przez poczucie winy oraz ogromny lęk przed zjedzeniem czegoś, co mogłoby być w jakimś sensie nie zdrowe. Zdarza się, że pojawiają się napady paniki.

Obsesja zdrowego jedzenia powolutku wkrada się w życie społeczne osoby chorej. Dochodzi do wycofywania się z kontaktów społecznych, ograniczania spotkań z rodzina i przyjaciółmi a w skrajnych przypadkach rezygnacji z pracy i całkowitego wycofania społecznego. W ostateczności dochodzi do rozwodu, kłótni i utraty kontaktu z bliskimi po to by móc cały swój wolny czas poświecić zdrowemu jedzeniu.

Ortoreksja podobnie jak inne zaburzenia odżywiania wymaga specjalistycznego leczenia. Jako, że jest to jednostka chorobowa o podłożu psychicznym w procesie leczenia niezawodna okazuje się być długoterminowa psychoterapia. Aby pomoc osobie z obsesją na punkcie zdrowego jedzenie należy dotrzeć do przyczyn choroby, które zazwyczaj tkwią w psychice. Psychoterapeuta pomaga cierpiącej na ortoreksję osobie przyjrzeć się własnym zrachowaniom, zrozumieć wewnętrzny przymus nakazujący kontrolować sposób jedzenia. Specjalista poprzez relację i dialog terapeutyczny stwarza bezpieczne środowisko, w którym pacjent może przyjrzeć się własnej chorobie i zacząć dokonywać zmiany. Psychoterapia szuka źródła powstania niezdrowego perfekcjonizmu i kontroli jakości jedzenia w całej historii życia pacjenta, docierając czasem nawet do okresu dzieciństwa i dorastania.

Oczywiście oprócz leczenia poprzez psychoterapię, której nadrzędnym celem jest rozumienie psychologicznych źródeł choroby istotny w procesie leczenia ortoreksji jest także kontakt z dietetykiem bądź doradcą żywieniowym. Jako autorytet w dziedzinie zdrowego jedzenia specjalista dietetyki będzie edukować pacjenta i w pewnym stopniu eliminować lęk przed niezdrowymi produktami a także nauczy osobę chorą w odpowiedni sposób bilansować dietę by nie dopuścić do niedoborów.

 

Tekst przygotowała

mgr Dominika Kulasza

psycholog, psychoterapeuta

 

Źródło grafiki: http://www.luxlux.pl/artykul/nowe-trendy-nowe-choroby-ortoreksja-22839/galeria_2#artGallery

Szukaj aktualności:


Formularz zgłoszeniowy

Kliknij, aby pobrać formularz zgłoszeniowy:

Pobierz


Bądź na bieżąco: