Poradnia PsychoDietetyczna


Konsultacje psychologa specjalisty psychodietetyki

Z pomocy psychologa specjalisty pscyhodietetyki podczas procesu odchudzania może skorzystać każda osoba, w każdym wieku, która chce zmienić styl swojego żywienia na bardziej korzystny dla zdrowia. Pomoc skierowana jest szczególnie do osób, które pragną skutecznie, zdrowo i efektywnie zmienić nawyki żywieniowe ograniczając ilość potknięć i porażek podczas wprowadzania nowego stylu odżywiania się i dbania o siebie.

Psycholog o specjalności psychodietetyki, pomaga pokonać psychologiczne bariery stojące na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej masy ciała i zdrowego stylu życia. Pomoc psychologa obejmuje wypracowywanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań zdrowotnych. Istotnym  obszarem współpracy jest wzmacnianie u pacjenta poczucia własnej skuteczności i wiary w sukces a także niejednokrotnie uczenie się rozumienia i regulowania własnych emocji, co umożliwia ograniczenie nadmiernego jedzenia. Spotkania z psychologiem pomagają także regulowanie poziomu motywacji od, którego w dużej mierze zależy czy pacjent będzie w stanie wprowadzić trwałe zmiany w stylu życia

Konsultacje psychologa specjalisty psychodietetyki skierowane  są przede wszystkim do osoby, która:

 • myśli o rozpoczęciu diety odchudzającej lecz nie wie jak się do tego zabrać,
 • chce na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe lecz brak jej odpowiedniej motywacji;
 • ma nadwagę, bądź choruje na otyłość,
 •  bezskutecznie podejmowała różnorodne sposobu redukcji masy ciała;
 • ma trudności w utrzymaniu stałej masy ciała;
 • stosowała wiele różnych diet osiągając jedynie krótkotrwałe rezultaty;
 • doświadczyła efektu "jo-jo";
 • ma problemy z nadmiernym jedzeniem;
 • jedzenie stało się głównym sposobem na odreagowanie pojawiających się uczuć i emocji;
 • przestała kontrolować swój sposób jedzenia;
 • doświadcza obsesyjnych myśli o jedzeniu;
 • czuje, że jedzenie jest czymś więcej niż tylko dostarczeniem organizmowi niezbędnej energii;
 • choruje na zaburzenia odżywiania: bulimię, anoreksję, kompulsywne objadanie się.

Doświadczenie pokazuje, iż pomocy psychologa najczęściej szukają osoby z historią wielokrotnych prób odchudzania, które kończyły się porażka i powrotem do nadmiernej wagi ciała. Charakterystyczne dla tego typu pacjentów jest tzw. „ciągłe bycie na diecie” bądź ”odchudzanie się przez całe życie” bez trwałych efektów. Ciągle powtarzający się cykl „chudnięcia i tycia” z czasem staje się bardzo męczący. Pomoc psychologa w takich przypadkach pomoże przerwać niszczące koło niepowodzeń i umożliwi normalne zdrowe odżywianie  a co za tym idzie zredukowanie nadmiernej masy ciała.

Psycholog specjalista psychodietetyki, nie jest dietetykiem. Posiada wiedzę na temat zdrowego odżywiania jednak nie zajmuje się  doradztwem żywieniowym  dla osób z chorobami dietozależnymi. Pomaga natomiast osobą chorującym, które otrzymały już zalecenia dietetyczne i mają trudności we wprowadzeniu zmian w swoim życiu.

Pierwsza konsultacja z psychologiem specjalistą psychodietetyki trwa około 60 min. Czas trwania kolejnych spotkani uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i wacha się od 45-60 min.

Najczęściej w początkowych etapach zmiany  spotkania odbywają się raz w tygodniu następnie w zależności  od potrzeb klienta częstotliwość spotkań jest coraz mniejsza .