Psychodietetyka

PsychoDietetyka to nowa, rozwijająca się dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet, odżywiania się i zdrowia z wiedzą psychologiczną.      

Praca z pacjentem z nadwagą bądź chorującym na otyłość, w podejściu PsychoDietetycznym polega na ustaleniu zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej, a co ważniejsze także na pomocy we wprowadzaniu proponowanych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Konsultacje PsychoDietetyczne to nie tylko rozmowy o zmianach niezbędnych w procesie odchudzania, ale także nauka jak tych zmian realnie dokonywać.

Psycholog o specjalności PsychoDietetyki, pomaga pokonać psychologiczne bariery stojące na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej masy ciała i zdrowego stylu życia. 

Współpraca z pacjentem obejmuje głównie:

  • wypracowywanie zdrowych nawyków żywieniowych,
  • regulowanie poziomu motywacji,
  • zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań zdrowotnych,
  • wzmacnianie poczucia własnej skuteczności i wiary w sukces,
  • uczenie się rozumienia i regulowania własnych emocji, co umożliwi ograniczenie nadmiernego jedzenia;

Psycholog specjalista psychodietetyki, nie jest dietetykiem. Posiada wiedzę na temat zdrowego odżywiania, jednak nie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla osób z chorobami dietozależnymi. Pomaga natomiast osobom chorującym, które otrzymały już zalecenia dietetyczne i mają trudności we wprowadzeniu zmian w swoim życiu.

Dietetyka umysłu - czyli dlaczego pomoc psychologa w odchudzaniu jest tak ważna…

Odchudzanie jest skomplikowanym procesem, który przede wszystkim zależy od czynników psychologicznych. Jednym z nich jest motywacja do podjęcia działania. Bez niej nie ma możliwości byśmy nawet pomyśleli o zmianie sposobu żywienia. To ona napędza nas do działania i zmiany np. nawyków żywieniowych. Jednak to nie jest wcale takie proste. Nasza motywacja w zależności od wielu czynników może ulegać zmianie, jej siła może maleć bądź wzrastać. Ważne jest także zwrócenie tutaj uwagi na fakt, iż nadmierna motywacja może stać się także przeszkodą do osiągnięcia obranego celu.

Sposób odżywiania każdego z nas zmienia się w zależności od  stanu emocjonalnego, ilości obowiązków, stresu czy wpływu środowiska i osób nam bliskich. Nieprzyjemne emocje np. smutek, złość a nawet tęsknota mogą popychać nas do nadmiernego spożywania pokarmów w celu redukcji poczucia dyskomfortu. Przestajemy kontrolować co i ile jemy, gdy jesteśmy zmęczeni bądź nasza uwaga jest mocno rozproszona.

Nasze odżywianie kontrolują procesy samoregulacji. Często ulegają one zaburzeniu, kiedy podejmujemy się restrykcyjnych diet. Osoby, którym nie udaje się schudnąć, często mówią o sobie, że brak im „silnej woli”. Zachwianie samoregulacji poprzez niewłaściwie wprowadzoną dietę może wywołać takie poczucie generując nieprzyjemne emocje a co za tym idzie epizody objadania się.

Zatem wiedza z zakresu odżywiania i dobre chęci w wielu przypadkach nie wystarczą aby zmienić styl życia. Praca nad psychologicznymi mechanizmami, odpowiedzialnymi za skuteczną i trwałą redukcję masy ciała okazuje się więc kluczem do sukcesu osób odchudzających się.

Pomoc psychologa specjalisty psychodietetyki - kto może z niej skorzystać?

Z pomocy psychologa podczas procesu odchudzania może skorzystać każda osoba, w każdym wieku, która chce zmienić styl swojego żywienia na bardziej korzystny dla zdrowia.

Pomoc skierowana jest szczególnie do osób, które pragną skutecznie, zdrowo i efektywnie zmienić nawyki żywieniowe ograniczając ilość potknięć i porażek podczas wprowadzania nowego stylu odżywiania się i dbania o siebie.

Doświadczenie pokazuje, iż pomocy psychologa najczęściej szukają osoby z historią wielokrotnych prób odchudzania, które kończyły się porażką i powrotem do nadmiernej wagi ciała. Charakterystyczne dla tego typu pacjentów jest tzw. „ciągłe bycie na diecie” bądź ”odchudzanie się przez całe życie” bez trwałych efektów. Ciągle powtarzający się cykl „chudnięcia i tycia” z czasem staje się bardzo męczący. Pomoc psychologa w takich przypadkach pomoże przerwać niszczące koło niepowodzeń i umożliwi normalne zdrowe odżywianie  a co za tym idzie zredukowanie nadmiernej masy ciała.

Pomoc dietetyka specjalisty psychodietetyki - czyli nowe spojrzenie na role dietetyka.

Dietetyk posiadający specjalizację z psychodietetyki przede wszystkim pełni rolę doradcy żywieniowego, ale w swojej praktyce wykorzystuje także wiedzę psychologiczną.

Rola dietetyka polega przede wszystkim na edukacji żywieniowej dostosowanej do indywidulanych potrzeb każdej osoby, dostosowaniu programu żywieniowego uwzględniając najważniejsze czynniki biologiczne ale także społeczne i psychiczne oraz podaniu przykładowych przepisów na zdrowe i pełnowartościowe posiłki ułatwiając osobie wdrożenie zaleceń żywieniowych.

Dietetyk pomaga nie tylko w procesie odchudzania ale także w sytuacji choroby, w której dla utrzymania jak najdłużej dobrego stanu zdrowia niezbędna jest zmiana sposobu odżywiania np. przy nietolerancjach pokarmowych, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, chorobach nowotworowych, jelicie nadwrażliwym itp.

Taki specjalista posiada rozwinięte umiejętności komunikacyjne, dostosowuje formułowane klientowi zalecenia do psychologicznych potrzeb klienta, kieruje przebiegiem kuracji w sposób uwzględniający proces zmiany zachowań zdrowotnych oraz wykazuje się znajomością specyfiki różnych zaburzeń odżywiania i problemów z regulacją odżywiania, która umożliwia kierowanie pacjentów do odpowiednich specjalistów, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Szukaj aktualności:


Formularz zgłoszeniowy

Kliknij, aby pobrać formularz zgłoszeniowy:

Pobierz


Bądź na bieżąco: